αMT

!!!Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží výhradně k informačním a vzdělávacím účelům. Článek nemá za cíl nikoho navádět k užívání omamných nebo psychotropních látek a jeho obsah je zaměřen především na prevenci a zvýšení povědomí o možných rizicích. Produkty nabízené na tomto eshopu nejsou určeny ke konzumaci, ale výhradně k výzkumným účelům nebo jako sběratelské předměty!!!

α-Methyltryptamin (αMT, AMT) je syntetická psychedelická látka ze skupiny tryptaminů, která vykazuje současně psychedelické, stimulační a entaktogenní účinky[1]. Chemicky se jedná o substituovaný tryptamin, který je strukturálně podobný neurotransmiteru serotoninu[1]. AMT patří do skupiny α-alkylovaných tryptaminů a je blízce příbuzný α-ethyltryptaminu (αET) a dalším látkám této kategorie[1].

Historie αMT

Počátky vývoje

αMT byl poprvé popsán v odborné literatuře již kolem roku 1929, kdy byl původně charakterizován jako antagonista ergotaminu[2]. Intenzivnější výzkum této látky začal na konci 50. a počátku 60. let 20. století[2].

Farmaceutický vývoj

Látka byla původně vyvinuta jako antidepresivum společností Upjohn v 60. letech 20. století pod kódovým označením U-14,164E[1][2]. Současně probíhal výzkum také ve společnosti Sandoz pod označením IT-290[2]. V 60. letech byl αMT komerčně dostupný v Sovětském svazu jako antidepresivum pod obchodním názvem Indopan nebo Indopane v dávkách 5-10 mg[1][3][4]. Klinické použití však bylo krátkodobé a lék byl brzy stažen z trhu[2].

Role Alexandra Shulgina

Významnou roli v dokumentaci účinků αMT sehrál americký chemik Alexander Shulgin, známý jako "kmotr psychedelik"[5]. Shulgin AMT zkoumal a popsal jeho účinky ve své proslulé knize TiHKAL (Tryptamines I Have Known and Loved) z roku 1997[6][7]. V této knize dokumentoval 55 psychedelických látek včetně AMT s podrobnými informacemi o syntéze, dávkování a subjektivních účincích[6].

Rekreační použití

αMT začal být užíván rekreačně už v 60. letech, ale výraznější nárůst popularity nastal v 90. letech 20. století[1][3][8]. Stal se jednou z prvních "research chemicals", které se široce rozšířily prostřednictvím internetu v 90. letech[3]. Kvůli rostoucí popularitě byl αMT v roce 2003 zařazen na seznam kontrolovaných látek ve Spojených státech[1][2].

Pozitivní a negativní účinky

Pozitivní účinky

Uživatelé αMT popisují následující pozitivní účinky[1][9][10]:

  • Euforie a zvýšená nálada - pocity štěstí a pozitivního duševního stavu
  • Empatie - zvýšené porozumění a soucit s ostatními lidmi
  • Vizuální efekty - barevné vzory a geometrické halucinace se zavřenýma očima
  • Zvýšená energie - stimulační účinky podobné amfetaminům
  • Hudební apreciace - zintenzivnění vnímání a prožívání hudby
  • Entaktogenní vlastnosti - pocity blízkosti a spojení s ostatními

Negativní účinky a vedlejší efekty

αMT je spojován s řadou nepříjemných fyzických a psychických vedlejších účinků[1][9][10]:

Fyzické vedlejší účinky:

  • Nevolnost a zvracení - velmi časté u mnoha uživatelů
  • Těžký "body load" - nepříjemné tělesné pocity a tíha[11][12]
  • Zvýšená tepová frekvence a krevní tlak[13]
  • Rozšířené zornice
  • Poruchy termoregulace - střídání pocitů zimy a horka[12]
  • Třes rukou a skřípání zubů
  • Poruchy trávení a průjmy[12]
  • Nespavost

Psychické vedlejší účinky:

  • Úzkost a paranoia[10][14]
  • Agitace a neklid[1]
  • Deprese během comedownu[14]
  • Zmatenost a psychické potíže[15]
  • Opakující se myšlenky[10]
  • Poruchy krátkodobé paměti[16]

Nebezpečí užívání αMT

Riziko serotoninového syndromu

αMT představuje významné riziko vzniku serotoninového syndromu, zejména při vysokých dávkách nebo v kombinaci s jinými stimulačními látkami či antidepresivy (SSRI/SNRI)[10][11]. Serotonový syndrom může být smrtelný a jeho příznaky zahrnují[11]:

  • Hyperthermii (přehřátí organismu)
  • Hyperreflexii (zesílené reflexy)
  • Klonus (mimovolní svalové kontrakce)
  • Hypertenzi (vysoký krevní tlak)
  • Mydriázu (rozšíření zornic)

Fatální případy

αMT byl spojen s několika úmrtími ve Spojených státech, Velké Británii, Švédsku, Norsku a Japonsku[17][18]. První zdokumentovaný úmrtí v USA bylo hlášeno v únoru 2003 v Miami-Dade County, kde byl u mladého vysokoškolského studenta nalezen prázdný 1gramový vial s αMT[17]. Koncentrace αMT v krvi dosáhla 2,0 mg/L, což značně převyšovalo bezpečné hodnoty[17].

Interakce s léky a potravinami

αMT vykazuje aktivitu inhibitoru monoaminooxidázy (MAOI)[1], což znamená, že může nebezpečně interagovat s řadou léků a potravin[10]. Uživatelé musí během užívání αMT dodržovat přísnou MAOI dietu a vyhnout se určitým lékům, sýrům, vínu nebo potravinám jako Bovril či Marmite[19].

Historie a kultura látky

Psychedelická komunita

αMT získal místo v psychedelické komunitě především díky práci Alexandra Shulgina a jeho dokumentaci v knize TiHKAL[5]. Tato kniha se stala kultovní četbou mezi psychonauty a přispěla k rozšíření znalostí o méně známých psychedelických látkách[5].

Internet a research chemicals

V 90. letech se αMT stal jednou z prvních "research chemicals", které se rozšířily prostřednictvím internetu[3][8]. Díky své relativní dostupnosti a legálnosti před rokem 2003 byl oblíben především mezi mladými dospělými návštěvníky klubů a "rave" večírků[20].

Současná role

Dnes je αMT považován za marginální psychedelikum s omezeným použitím kvůli svým nepříjemným vedlejším účinkům a rizikům[10]. Na rozdíl od jiných psychedelik jako LSD nebo psilocybin není předmětem současného terapeutického výzkumu.

Právní status

Česká republika

V České republice není αMT explicitně zmíněn v seznamu kontrolovaných látek[21]. Česká legislativa v oblasti psychoaktivních látek prochází modernizací - v lednu 2025 vstoupil v platnost nový zákon umožňující regulovaný prodej látek s nízkým rizikem jako kratom[22]. 

Evropa

Právní status αMT se v rámci Evropy výrazně liší[25]:

  • Německo: zařazen na seznam narkotik Schedule 1
  • Rakousko: kontrolován pod zákonem NPSG
  • Dánsko: zařazen na List B kontrolovaných látek (2010)
  • Švédsko: klasifikován jako "zdravotní hazard" (2005)
  • Velká Británie: αMT zůstává legální, protože nespadá pod tryptaminovou klauzuli[25]
  • Španělsko: kontrolován od roku 2005

Svět

Spojené státy: αMT byl nouzově zařazen do Schedule I v dubnu 2003 a trvale kontrolován jako Schedule I látka v září 2004[1][25]. Nejméně 19 amerických států má αMT zařazeno jako Schedule I látku[25].

 

Jak se zachovat při požití látky

Harm reduction zásady

V případě užití αMT je klíčové dodržovat harm reduction principy[10][26]:

Set a setting:

  • Užívat pouze v bezpečném, známém prostředí
  • Mít přítomnu střízlivou osobu ("trip sitter")
  • Být v pozitivním duševním rozpoložení
  • Vyhnout se užívání při depresi nebo úzkosti[27][28]
  • Okamžitě kontaktovat záchrannou službu 
  • Monitorovat životní funkce - dýchání, srdeční tep, teplotu
  • Udržovat tělesnou teplotu - chladit při přehřátí
  • Poskytovat psychickou podporu - uklidňovat, mluvit klidně
  • Nepodávat žádné léky bez konzultace s lékařem

Současné využití αMT

Absence terapeutického výzkumu

Na rozdíl od jiných psychedelik jako psilocybin, MDMA nebo LSD neprobíhá s αMT žádný legitimní terapeutický výzkum[29][30]. Vědecká komunita se soustředí na psychedelika s lepším bezpečnostním profilem a větším terapeutickým potenciálem.

 

Závěr

α-Methyltryptamin představuje historicky zajímavý, ale problematický psychedelikum s významným potenciálem pro vznik závažných vedlejších účinků. Přestože byl původně vyvinut jako antidepresivum, jeho nepříznivý bezpečnostní profil vedl k ukončení klinického použití. Pro rekreační uživatele představuje αMT vysoké riziko kvůli neprediktabilním účinkům, těžkému "body load" a možnosti fatálních komplikací. V současnosti neexistuje žádné legitimní terapeutické použití této látky.

 

!!!Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží výhradně k informačním a vzdělávacím účelům. Článek nemá za cíl nikoho navádět k užívání omamných nebo psychotropních látek a jeho obsah je zaměřen především na prevenci a zvýšení povědomí o možných rizicích. Produkty nabízené na tomto eshopu nejsou určeny ke konzumaci, ale výhradně k výzkumným účelům nebo jako sběratelské předměty!!!

 

Zdroje:

[1] Wikipedia. α-Methyltryptamine. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Α-Methyltryptamine

[9] FRANK. amt - Honest information about drugs. Dostupné z: https://www.talktofrank.com/drug/amt

[10] DrugWise. AMT. Dostupné z: https://www.drugwise.org.uk/amt/

[32] Wikipedia. α,N-DMT. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Α,N-DMT

[13] U.S. Department of Justice. AMT Fast Facts. Dostupné z: https://www.justice.gov/archive/ndic/pubs9/9575/index.htm

[14] Psychoactive properties of alpha-methyltryptamine: analysis from former users. PubMed. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23061328/

[2] Wikipedia. α-Methyltryptamine. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-methyltryptamine

[11] DrugWise. AMT - Dosage. Dostupné z: https://www.drugwise.org.uk/wp-content/uploads/Factsheet-amt.pdf

[17] Boland, D. M., et al. Fatality due to acute alpha-methyltryptamine intoxication. PubMed. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16105268/

[3] TripSit. AMT. Dostupné z: https://wiki.tripsit.me/index.php?title=AMT

[25] WHO. Alpha-methyltryptamine (AMT). Dostupné z: https://legal-high-inhaltsstoffe.de/sites/default/files/uploads/amt.pdf

[21] Tripsitter. Psychedelic Drug Laws in the Czech Republic. Dostupné z: https://tripsitter.com/legal/czech-republic/

[22] Radio Prague International. New law aims for more liberal policy on psychoactive substances. Dostupné z: https://english.radio.cz/new-law-aims-more-liberal-policy-psychoactive-substances-theres-a-hitch-8840008

[23] Expats.cz. Czechia poised to legalize magic mushrooms for mental health. Dostupné z: https://www.expats.cz/czech-news/article/czechia-could-become-a-trailblazer-by-legalizing-magic-mushrooms-for-mental-health-treatment

[24] Marijuana Moment. Czech Republic Bill To Legalize Marijuana Home Cultivation And Allow Psilocybin For Medical Use. Dostupné z: https://www.marijuanamoment.net/czech-republic-bill-to-legalize-marijuana-home-cultivation-and-allow-psilocybin-for-medical-use-heads-to-presidents-desk/

[6] Wikipedia. TiHKAL. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/TiHKAL

[5] Blog.czeps.org. Alexander Shulgin – kmotr psychedelik. Dostupné z: https://blog.czeps.org/2021/07/29/alexander-shulgin-kmotr-psychedelik/

[8] Erowid. AMT (alpha-methyltryptamine) Vault. Dostupné z: https://www.erowid.org/chemicals/amt/

[20] DrugRehab.us. Up-to-Date Information on AMT. Dostupné z: https://www.drugrehab.us/news/up-to-date-information-on-amt/

[26] Erowid. Erowid AMT Vault FAQ. Dostupné z: https://www.erowid.org/chemicals/amt/amt_faq1.shtml

[12] PsychonautWiki. Experience:30mg - Horrible bodyload. Dostupné z: https://psychonautwiki.org/wiki/Experience:30mg_-_Horrible_bodyload

[15] AWTTC. Patterns of presentation and clinical toxicity after reported use of alpha methyltryptamine in the United Kingdom. Dostupné z: https://awttc.nhs.wales/research-publications/

[18] PMC. α-Methyltryptamine (α-MT) Metabolite Profiling in Human. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9866742/

[31] PubMed. Patterns of presentation and clinical toxicity after reported use of alpha methyltryptamine in the United Kingdom. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24580059/

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: